Birkenhead Bowling Club Inc. Birkenhead Bowling Club Inc. Birkenhead Bowling Club Inc.

Results 2019/2020 Season

Available results:

 

Centre Championships/Events/Awards - 2019/2020 Season

BNH Champion of Champion Women's Triples

Winner - Amy Little, Milika Nathan, Ruth Lynch (s)

BNH Champion of Champion Men's Pairs

Winner - Tony Grantham, Randall Watkins (s)

BNH Champion of Champion Women's Pairs

Runners-up - Barbara Staal, Ruth Lynch (s)

BNH Mixed 242 Pairs

Winner - Doug Parlane (Birkenhead), Lisa Parlane (Orewa)

BNH Men's National Interclub Sevens

Winner - Birkenhead
(Peter Nathan, Mark Rumble, John Hindmarch, Jimmy Heath, Daymon Pierson, Evan Thomas, Randall Watkins)

BNH 1-5 Year Interclub

Winner - Birkenhead
(Gary Wallace, Millie Nathan, Chad Nathan, Adam Richardson, Robbie Henson, Warren Lush, Jimmy Heath - Manager)

Club Championships & Awards - 2019/2020 Season

Women

Championship Singles

Winner - Milika Nathan
Runner-up - Ruth Lynch

Championship Pairs

Winners - Barbara Staal, Ruth Lynch (s)
Runners-up - Lauranne Croot, Mavis Smith (s)

Championship Triples

Winners - Amy Little, Milika Nathan, Ruth Lynch (s)
Runners-up - Judi Farkash, Lauranne Croot, Mavis Smith (s)

Championship Fours - not played due to Covid-19

Winners -
Runners-up -

Back to top

Men

Championship Singles

Winner - Randall Watkins
Runner-up - Mark Rumble

Championship Pairs

Winners - Tony Grantham, Randall Watkins (s)
Runners-up - Sandy Cleghorn, Evan thomas (s)

Championship Triples

Winners - Mark Rumble, Lionel Drew, Nigel Drew (s)
Runners-up - Jimmy Heath, Daymon Pierson, Randall Watkins (s)

Championship Fours

Winners - Jimmy Heath, Jack Huriwai, Daymon Pierson, Randall Watkins
Runners-up - Chad Nathan, Doug Campbell, Mick Moodie, Evan Thomas

Back to top

Club 1-5 year Championships - 2019/2020 Season

1-5 Year Women's Championship Singles

Winner - Milika Nathan
Runners-up - Judi Farkash

1-5 Year Men's Championship Singles

Winner - Adam Richardson
Runners-up - Gary Wallace

First Year Mixed Singles - not played due to Covid-19

Winner -
Runner-up -

1-5 Year AC Championship Pairs - not played due to Covid-19

Winners -
Runners-up -

1-5 Year AC Championship Triples

Winners - Warren Lush, Robbie Henson, Gary Wallance (s)
Runners-up - Adrian Pollock Vaughan Henderson, John Hannan (s)

1-5 Year AC Championship Fours

Winners - Adrian Pollock, Adam Richardson, Milika Nathan, Gary Wallace (s)
Runners-up - John Hannan, Warren Lush, Mari Hannan, Vaughan Henderson (s)

Back to top

Club Only Events - 2018/2019 Season

Darrington Lanigan Singles - not played due to Covid-19

Winner -
Runner-up -

Handicap Singles

Winner - Colin Godfrey
Runner-up - Adam Richardson

Handicap Pairs

Winner - Jimmy Heath, Randall Watkins (s)
Runners-up - Peter Kawana, John Hindmarch (s)

Matthews Memorial Pairs - not played due to Covid-19

Winners -
Runners-up -

Allan Meekings Memorial

Winners - Vaughan Henderson, Bruce Cochrane, Evan Thomas (s)
Runners-up - Judi Farkash, Jimmy Heath, John Hindmarch (s)

Leads and Twos - not played due to Covid-19

Winner -
Runners-up -

Dave Harper Memorial

Winner -

Most Improved Junior

Winner -

Presidents Trophy

Winner -

Back to top

Open Club Tournaments - 2019/2020 Season

Rod Mahon Memorial Trophy (December, midweek OACT)

Winners - Bruce Cochrane, Murray Mathieson, Evan Thomas (s)

$5,500 Men's Pairs (2 Day)

Champions Cup:
Winners: Roger Andrew, David Clark (s)
Runners-up: Sean Hird, Peter Thorne (s)
Third equal: Neville Hil, Brendon Kelly (s)
Third equal: Billy Fulton, Tony Garelja (s)

Champions Cup A Flight:
Winner: Jamie Hill, Tony Grantham (s)
Runners-up: James Gavin, Gavin Brown (s)

Champions Cup B Flight:
Winners: Greg Taylor, Brent Malcolm (s)
Runners-up: Steve Sabine, Graham Reive (s)

Consolation:
Winners: David Akaruru, Mark Hall (s)
Runners-up: Scott Curran, David Eades (s)

Consolation Flight:
Winners: Mark Rumble - Peter Nathan (s)
Runners-up: John O'Shea, Randall Watkins (s)

Last Chance Challenge:
Winners: Daniel Hood, David Hood (s
Runners-up: Evan Thomas, Lionel Drew (s)

$6,500 Women's Pairs (2 Day)

Cup Championship:
Winners – Anne Muir, Sue Wightman (s)
Runners-up – Colleen Rice, Karen Murphy
Third equal – Jan Gledhill, Colleen Sexton
Third equal – Trish Croot, Lisa White (s)

Cup A Flight:
Winners – Paula Kempthorne, Sue Curran (s)
Runners-up – Ling Qu, Catherine Bien (s)

Cup B Flight:
Winners – Agnus Motu, Jenny Jones (s)
Runners-up – Donna Jackison, Karen Forest (s)

Consolation:
Winners – Karen Scott, Maree Attwood (s)
Runners-up – Milika Nathan, Ruth Lynch (s)
Third equal – Rosary Sellick, Jenny Te Nana (s)
Third equal– Kerin Roberts, Elaine McClintock (s)

Consolation Flight:
Winners: Helen Blick, Alison Rennie (s)
Runners: Cathy Richards, Michelle Matheson

Last Chance Challenge:
Winners – Adele Ineson, Mavis Smith (s)
Runners-up – Wendy Jensen, Lisa Parlane (s)

Seafood Tournament OACF (2 Day) - not played due to Covid-19

Winners:
Second: 
Third:
Fourth:

Easter Triples Tournament OACT (2 Day) - not played due to Covid-19

Winners:
Second:
Third:
Fourth:

Consolation Saturday Morning:
Consolation Saturday Afternoon:

Easter Draw:

Back to top